
LEXUS DESIGN AWARD
KIHIRDETTÉK A LEXUS DESIGN AWARD 2020 DÖNTŐSEIT!
TOKIÓ, Japán (2020. január 29.) - A Lexus a mai napon kihirdette a 2020. évi Lexus Design Award hat döntősének nevét. Ők azok, akik elismert formatervezési szakemberek mentori támogatásával, és akár 3 millió jen (kb. 8,25 millió Ft) finanszírozással valósíthatják meg projektjeik prototípusát. Az USA-beli, kínai, európai, pakisztáni és kenyai döntősöket minden eddiginél népesebb mezőnyből, 79 országból benyújtott 2042 pályamű közül választották ki. Az immáron nyolcadszor megrendezett esemény egyedülálló lehetőséget teremt az ifjú alkotók számára, hogy bemutassák és fejleszthessék tehetségüket. A pályamunkákban a Lexus márka három alapelvének (várakozás, innováció és magával ragadás) kell visszaköszönnie, különös tekintettel a jobb holnapot eredményező tervekre.
-
-
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
BIO.SCALES
SUTHERLIN SANTOS - USA
A Bio.Scales természetes, ökológiailag tudatos anyagokból készített biopolimer szűrő, amely képes eltávolítani a levegőből a széndioxidot és egyéb káros anyagokat. A 3D nyomtatóval létrehozott, moduláris rendszer újrakonfigurálható és alkalmazkodóképes, így minden lakókörnyezetben a levegő jobb minőségét eredményezi.
Paul és Garrett Sutherlin Santo Los Angeles belvárosában dolgozó építészek. Munkájuk során olyan jövőt kívánnak elénk vetíteni, amelyben a formatervezés szimmetrikusan kapcsolódik a természethez és a technológiához, feltérképezve a feltörekvő digitális folyamatot, az ökológiailag tudatos anyagokat, valamint a tradicionális kézművességet.
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
FELTSCAPE
THÉOPHILE PEJU (FRANCIAORSZÁG) & SALVATORE CICERO (OLASZORSZÁG) - JELENLEG AZ EGYESÜLT KIRÁLYSÁGBAN DOLGOZNAK
A Feltscape egy olyan innovatív gyártási folyamat eredményeként született meg, amely haute couture ( magas szabászat) technikákat és robot-alapú, additív gyártást egyaránt alkalmaz.
Théophile Peju és Salvatore Cicero Londonban élő és tanuló építészek. Diplomájukat az UCL Bartlett School of Architecture építészeti fakultásán szerezték, ahol kompozit textilanyagokról folytattak kutatást. A személyes megtapasztaláson alapuló formai szemléletük a tradicionális mestermunkát innovatív robotizált gyártótechnikával kombinálja.
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
FLASH PAK
YAOKUN WU - KÍNA / JELENLEG AZ USA-BAN DOLGOZIK
A Flash Pak egy intelligens túlélési eszköz, amely tapintható visszajelzéssel és LED fényekkel működő navigációs rendszer segítségével mutatja meg a menekülési útvonalat vészhelyzetben. A berendezés felfújva mentőövvé alakul, ugyanakkor más Flash Pak termékekkel kombinálva tutajként is szolgálhat, amelyen a csoport minden tagja elfér.
Yaokun Wu a New York-i Brooklyn városrészében működő Pratt Institute ipari formatervező hallgatója. Hálás mindenért, ami megadatott neki; alkotásaival a leginkább rászorulóknak kíván segíteni. Meggyőződése, hogy a formatervezés mindenütt jelen van, ám csak arra emlékszünk örökké, ami megmelengeti a lelkünket.
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
LICK
IRINA SAMOILOVA - OROSZORSZÁG
A Lick egy olyan hordozható tisztálkodási eszköz, amit a fürdési lehetőségeket nélkülöző emberek számára fejlesztettek ki. A berendezés tisztítófelülete a macska nyelvéhez hasonlít, használata a macskák tisztálkodására emlékeztet.
Irina Szamojlova termék- és bútortervező. Jelenleg a moszkvai Sztroganov Formatervezési és Alkalmazott Művészeti Akadémia bútortervezési tanszékének mesterképzésben részt vevő hallgatója. Mielőtt új projektbe fogna, először is az állati testek formavilágát tanulmányozza, és megvizsgálja, a természetben hogyan működnek ezek a formák.
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
OPEN SOURCE COMMUNITIES
BELTOWER - (JOHN BRIAN KAMAU, JOYCE WAIRIMU GACHIRI, IAN GITHEGI KAMAU, ESTHER WANJIKU KAMAU ÉS ARVIN BOOKER KAMAU)
Az Open Source Communities által javasolt elképzelés szerint a nyilvánosan hozzáférhető, intelligens alaprajzok a fejlődő országokban hatékonyan hozzájárulhatnának a közösségek kialakításához. A tervezők most azt vizsgálják, hogy ezek a vázlatok – megfelelően tökéletesített formában – alkalmasak lehetnek-e fenntartható, csatlakoztatott otthonok megvalósítására.
A 2014-ben alapított BellTower azzal a céllal jött létre, hogy nyíltan hozzáférhető rendszerek és technológiák segítségével oldjon meg problémákat. Tagjai együtt komoly tapasztalattal rendelkeznek a kockázatkezelés, az informatika, a formatervezés, a projektgazdálkodás és a stratégia terén; a csapat feladata, hogy személyes, vállalati és ipari szükségletek kielégítésére alkalmas, nyilvánosan hozzáférhető közösségi modellt építsen.
A 2020-AS LEXUS DESIGN AWARD DÖNTŐSEI
PURSEWIT
AQSA AJMAL - PAKISZTÁN
A Pursewit kecses, újszerű kialakítása szinte csábít a varrásra. A projekt leegyszerűsíti, könnyebben kezelhetővé teszi a varrógépet. Ezzel megkönnyíti a varrás fáradságos folyamatát, és lehetővé teszi, hogy a varrógépet látássérültek is használhassák.
Aqsa Ajmal ipari formatervező, az országos Tudományos és Technológiai Egyetem végzett hallgatója. Tevékenységeinek központi ihletadó eleme, hogy a formatervezésre a problémamegoldás eszközeként tekint, s így kapcsolat alakítható ki az ötletek és a valóság között. Kézzel fogható, testközeli formatervezési tapasztalatára építve arra törekszik, hogy jobb kapcsolatot teremtsen az emberek és a termékek között.